Jihomoravský kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Zlínský kraj

Metropole

Brno

Brno

Druhé největší město ČR je obchodním, společenským a kulturním střediskem Jihomoravského kraje. Město je zároveň veletržním centrem střední Evropy. Každoročně se zde koná padesát mezinárodních veletrhů a výstav. Nachází se zde mnoho divadel, muzeí, galerií, kin a obchodů, včetně doprovodných služeb a po celý rok se zde koná řada společenských a sportovních akcí. Mezi mnoha turistickými cíli jmenujme funkcionalistickou Vilu Tugendhat (památka UNESCO), gotickou katedrálu sv. Petra a Pavla, gotický královský hrad a později nejproslulejší vězení habsburské monarchie - pevnost Špilberk.

www.gotobrno.cz

Ostrava

Ostrava

Ostrava je třetím největším městem České republiky s téměř 312 tisíci obyvateli. Jednou z nejstarších památek je zřícenina Slezskoostravského hradu s historickou expozicí, který byl vybudován v 2. pol. 13. století. Na území města se nachází mnoho turistických cílů, jedním z nejvyhledávanějších je Radniční věž, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy či Ostravská ZOO.

www.ostravainfo.cz

Olomouc

Olomouc

je po Praze druhou nejstarobylejší památkovou rezervací. Město má bohatou historii, kterou dokládá velké množství cenných památek a staveb. Mezi nejstarší patří hrad, významné sídlo rodu Přemyslovců, v jehož prostorách se dnes nachází Arcidiecézní muzeum s nejcennějšími klenoty olomoucké historie. Dalšími významnými památkami jsou radnice s orlojem, soubor šesti barokních kašen, k nimž v roce 2002 přibyla Ariónova kašna, Sloup Nejsvětější Trojice, klášter Hradisko, dóm sv. Václava nebo chrám sv. Mořice, kde se každoročně pořádá mezinárodní varhanní festival.

www.olomouc-tourism.cz

Zlín

Zlín

Moderní, poměrně mladé město je výjimečné svou unikátní funkcionalistickou architekturou, která z něj dělá světový fenomén. Zlín se může pochlubit jednou z největších městských památkových zón a charakterem zahradního města. Jeho dominantou je funkcionalistický skvost – zlínský mrakodrap, známý jako „jedenadvacítka“. Tato 77,5 metrů vysoká budova, vrcholné dílo architekta Vladimíra Karlíka, patřila svého času k nejvyšším nejen u nás, ale i v Evropě.

www.ic-zlin.cz